Artykuł sponsorowany

Czy ósemkę trzeba koniecznie wyrwać?

Czy ósemkę trzeba koniecznie wyrwać?

Czy zawsze konieczne jest usunięcie ósemek, czyli trzecich trzonowców? To pytanie nurtuje wielu pacjentów, którzy zmagają się z bólem i dyskomfortem związanym z ich wyrzynaniem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze muszą one zostać usunięte, a decyzję o ekstrakcji należy podjąć po konsultacji z dentystą.

Przeczytaj również: W jakim celu wstawia się implanty stomatologiczne?

Kiedy warto rozważyć usunięcie ósemki?

W niektórych przypadkach usunięcie ósemek jest konieczne ze względów zdrowotnych. Najczęstszym powodem jest brak miejsca w szczęce lub żuchwie, co może prowadzić do przemieszczenia pozostałych zębów, a także do bólu i stanów zapalnych. Ponadto ósemki często są źródłem infekcji, gdyż ich nieprawidłowe ułożenie utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej. W takich sytuacjach lekarz może zdecydować o konieczności ekstrakcji, aby zapobiec dalszym komplikacjom.

Przeczytaj również: Jak długo trwa proces osteointegracji implantu zębowego?

Inny powód to próchnica, która może zaatakować trudno dostępne ósemki. Jeśli próchnica jest zaawansowana i nie można jej wyleczyć za pomocą wypełnień czy koron, dentysta może zalecić usunięcie zęba. Dodatkowo ósemki mogą powodować problemy związane z układem kostnym szczęki, takie jak torbiele czy guzy, które również mogą wymagać ekstrakcji.

Kiedy można zostawić ósemkę?

Nie zawsze jednak ekstrakcja ósemek w Poznaniu jest konieczna. Jeśli trzonowce rosną prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do ich pozostawienia. Ważne jest regularne badanie stanu zębów przez dentystę, który oceni, czy ósemki rosną prawidłowo i nie powodują problemów zdrowotnych. W przypadku braku objawów bólu, stanów zapalnych czy innych komplikacji, pacjent może zdecydować się na pozostawienie trzecich trzonowców.

Warto również pamiętać, że każdy przypadek jest inny i nie ma jednoznacznego schematu postępowania. Decyzję o ewentualnym usunięciu ósemek należy podjąć indywidualnie po konsultacji z lekarzem stomatologiem. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak rentgen czy tomografia, aby dokładnie ocenić sytuację.

Jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?

Jeśli jednak okaże się konieczne usunięcie ósemki, warto wiedzieć, jak przebiega taki zabieg. Zabieg ekstrakcji zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest praktycznie bezbolesny. W zależności od stopnia skomplikowania przypadku, może być konieczne nacięcie dziąsła czy nawet usunięcie fragmentu kości. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej i ewentualnego przyjmowania leków przeciwbólowych czy antybiotyków.