Artykuł sponsorowany

Czym cechują się lasery do depilacji?

Czym cechują się lasery do depilacji?

Depilacja laserowa to coraz bardziej popularna metoda pozbywania się niechcianych włosków na stałe. Poznaj tajniki tej technologii i dowiedz się, jakie lasery są używane w zabiegach depilacji.

Rodzaje laserów stosowanych w depilacji

W depilacji laserowej stosuje się różne rodzaje laserów, które różnią się długością fali świetlnej oraz skutecznością w usuwaniu włosów. Najbardziej popularne to lasery aleksandrytowe, diodowe, neodymowo-jagowe (Nd-YAG) oraz rubinowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniego lasera zależy od indywidualnych potrzeb klienta oraz rodzaju skóry i włosów.

Zasada działania laserów do depilacji

Laserowe usuwanie włosów opiera się na zasadzie selektywnej fototermolizy. Oznacza to, że energia świetlna emitowana przez laser jest selektywnie pochłaniana przez melaninę – barwnik obecny we włosach. Pod wpływem ciepła niszczone są komórki odpowiedzialne za wzrost włosów, co prowadzi do ich trwałego usunięcia. Ważne jest, aby energia laserowa była dostarczana tylko do mieszka włosowego, nie uszkadzając przy tym otaczającej skóry.

Dopasowanie parametrów zabiegu do indywidualnych potrzeb

Przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej, specjalista ocenia rodzaj skóry oraz włosów klienta, aby dobrać odpowiedni rodzaj lasera i parametry zabiegu. Ważne jest, aby uwzględnić takie czynniki jak kolor skóry, grubość i kolor włosów czy głębokość mieszka włosowego. Dzięki temu zabieg (lasery do depilacji) będzie nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla pacjenta.

Przebieg zabiegu depilacji laserowej

Zabieg depilacji laserowej zazwyczaj trwa od kilkunastu minut do godziny, w zależności od obszaru poddawanego depilacji. Przed rozpoczęciem zabiegu, skóra jest dokładnie oczyszczana i osuszana. Następnie specjalista przystępuje do aplikacji impulsów świetlnych za pomocą specjalnej końcówki lasera. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać delikatne pieczenie lub szczypanie, jednak ból jest zazwyczaj łagodzony przez chłodzenie skóry podczas aplikacji lasera.

Okres rekonwalescencji po zabiegu

Po zabiegu depilacji laserowej skóra może być zaczerwieniona i delikatnie podrażniona. Objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku godzin lub dni. Ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z filtrem UV, aby chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Ponadto należy unikać gorących kąpieli, sauny czy basenu przez kilka dni po zabiegu.

Liczba potrzebnych sesji depilacji laserowej

Aby uzyskać trwałe efekty depilacji laserowej, zazwyczaj potrzeba kilku sesji zabiegowych. Wynika to z faktu, że włosy rosną w różnych fazach cyklu wzrostu, a laser działa tylko na te znajdujące się w fazie anagenu – aktywnego wzrostu. Liczba potrzebnych sesji zależy od indywidualnych cech klienta oraz obszaru poddawanego depilacji, jednak przeciętnie wynosi od 4 do 8 zabiegów.

Kontraindikacje i możliwe powikłania

Depilacja laserowa jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Należą do nich ciąża, karmienie piersią, aktywne infekcje skórne czy stosowanie niektórych leków fotosensybilizujących.