Artykuł sponsorowany

Dorabianie kluczy do samochodu - co trzeba wiedzieć?

Dorabianie kluczy do samochodu - co trzeba wiedzieć?

Czy zdarzyło Ci się zgubić klucze do samochodu lub chciałeś mieć dodatkowy komplet dla bliskiej osoby? W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak przebiega proces dorabiania kluczy do auta. W dzisiejszym artykule przybliżymy ten temat, omawiając różne rodzaje kluczy, jakie są dostępne na rynku, gdzie można je dorobić oraz jakie są koszty związane z tym przedsięwzięciem.

Rodzaje kluczy samochodowych

Kiedyś klucze do samochodów były proste i jednolite, jednak obecnie istnieje wiele różnych rodzajów kluczy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pojazdu. Klucz tradycyjny to ten, który służy jedynie do otwierania drzwi i stacyjki. Z kolei klucz z immobilizerem zawiera układ elektroniczny, który komunikuje się z pojazdem i pozwala na uruchomienie silnika tylko wtedy, gdy zostanie rozpoznany przez system. Coraz popularniejsze są również klucze typu smart key, które umożliwiają zdalne sterowanie funkcjami pojazdu, takimi jak otwieranie drzwi czy bagażnika oraz uruchamianie silnika.

Gdzie dorobić klucz do samochodu

Dorabianie kluczy do samochodu można zlecić w kilku miejscach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług punktu dorabiania kluczy, których wiele znajduje się w centrach handlowych czy na bazarach. Warto jednak sprawdzić, czy dany punkt posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie w dorabianiu kluczy samochodowych, zwłaszcza jeśli chodzi o klucze z immobilizerem czy smart key. Alternatywą jest skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu samochodowego, który z pewnością będzie posiadał odpowiednią wiedzę i narzędzia. W niektórych przypadkach można również zamówić dodatkowy klucz bezpośrednio u producenta pojazdu. Jeśli chodzi o renomowane miejsca, w których dorobimy klucze, Poznań i okolice to rejon działania firm takich jak Kamel.

Koszty dorabiania kluczy do samochodu

Koszt dorobienia klucza do samochodu zależy od jego rodzaju oraz miejsca, w którym zlecimy wykonanie usługi. Klucze tradycyjne są najtańsze – ich cena zaczyna się już od kilkunastu złotych. Dorobienie klucza z immobilizerem wiąże się z koniecznością zaprogramowania układu elektronicznego, co sprawia, że koszt takiego klucza może wynieść nawet kilkaset złotych. Najdroższym rozwiązaniem są klucze typu smart key, których cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od marki i modelu pojazdu.

Czas oczekiwania na dorobienie klucza

Czas potrzebny na dorobienie klucza do samochodu również zależy od jego rodzaju oraz miejsca, w którym zlecimy usługę. W przypadku kluczy tradycyjnych czas oczekiwania może wynieść nawet kilka minut, natomiast dorabianie klucza z immobilizerem czy smart key może potrwać kilka dni. Warto dopytać o przewidywany czas realizacji usługi przed jej zleceniem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Dorabianie kluczy do samochodu to nie tylko wygoda, ale także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Posiadanie dodatkowego kompletu kluczy może okazać się nieocenione w sytuacji awarii czy kradzieży pierwotnego zestawu. Pamiętaj jednak, aby przechowywać zapasowe klucze w bezpiecznym miejscu i nie udostępniać ich osobom niepowołanym.