Artykuł sponsorowany

Jak dbać o podłogi drewniane?

Jak dbać o podłogi drewniane?

Drewniane podłogi to nie tylko piękno i naturalność, ale także trwałość i łatwość w utrzymaniu. Aby jednak cieszyć się nienagannym wyglądem i długowiecznością naszych podłóg, warto znać tajniki ich pielęgnacji. W tym artykule przedstawiamy siedem kluczowych aspektów dbania o podłogi drewniane.

W jaki sposób pielęgnować podłogę z drewna?

Regularne czyszczenie podłogi jest kluczowe dla zachowania jej estetyki i funkcjonalności. Warto zastosować miękką szczotkę lub odkurzacz z końcówką do parkietów, aby usunąć kurz, piasek i inne drobiny, które mogą powodować rysy na powierzchni. Unikajmy używania mioteł z twardego włosia oraz odkurzaczy z obrotowymi szczotkami, gdyż mogą one uszkodzić delikatne drewno.

Drewno jest materiałem wrażliwym na działanie wilgoci, dlatego ważne jest, aby chronić podłogę przed nadmiernym zawilgoceniem. Przy sprzątaniu unikajmy używania nadmiernej ilości wody – wystarczy lekko zwilżona ściereczka z mikrofibry. Ponadto warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, utrzymując ją na poziomie 45-60%.

Aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń mechanicznych podłogi drewnianej w Szczecinie czy innym mieście, warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Przy meblach, które mają bezpośredni kontakt z podłogą, stosujmy filcowe nakładki na nóżki. Unikajmy również chodzenia po drewnianych podłogach w obuwiu na ostro zakończonych obcasach lub z metalowymi elementami.

W pielęgnacji podłóg drewnianych niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich środków czyszczących. Unikajmy silnych detergentów oraz środków zawierających alkohol, amoniak czy chlor. Zamiast tego sięgnijmy po delikatne preparaty przeznaczone specjalnie do drewna, które nie tylko skutecznie usuną zabrudzenia, ale także odżywią i zabezpieczą powierzchnię.

W zależności od rodzaju drewna oraz jego wykończenia, co jakiś czas warto przeprowadzić konserwację podłogi. W przypadku lakierowanych podłóg możemy zastosować specjalne preparaty do odświeżania lakieru, natomiast olejowane podłogi wymagają regularnego naolewania. W przypadku głębszych zarysowań czy uszkodzeń warto rozważyć cyklinowanie i ponowne wykończenie podłogi.

Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie i zmiany koloru drewna, dlatego warto zabezpieczyć podłogę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Możemy to zrobić, stosując rolety, żaluzje lub zasłony, które pozwolą na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Dodatkowo warto unikać ustawiania mebli w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem dbania o podłogi drewniane jest właściwe użytkowanie pomieszczeń. Unikajmy przesuwania ciężkich mebli bez odpowiedniego zabezpieczenia podłogi oraz dbajmy o regularne wietrzenie pomieszczeń. W przypadku podgrzewania podłogi warto również kontrolować temperaturę, aby nie doprowadzić do przegrzania drewna.