Artykuł sponsorowany

Jak długo powłoka ceramiczna na aucie zachowuje swoje właściwości?

Jak długo powłoka ceramiczna na aucie zachowuje swoje właściwości?

Powłoka ceramiczna to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli samochodów. Zapewniając ochronę lakieru przed uszkodzeniami oraz nadając efekt błyszczącej powierzchni, staje się nieodłącznym elementem dbałości o wygląd pojazdu. Jak długo jednak można cieszyć się jej zaletami, a co wpływa na utrzymanie właściwości powłoki ceramicznej? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć temat zastosowania powłok ceramicznych w motoryzacji.

Przeczytaj również: Zalety okien PCV

Funkcje powłoki ceramicznej

Powłoka ceramiczna to specjalistyczny preparat na bazie nanotechnologii, którego zadaniem jest zabezpieczenie lakieru samochodowego przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dzięki swoim właściwościom hydrofobowym, zapewnia odporność na działanie wody, brudu, soli drogowej czy promieniowania UV. Ponadto, powłoka ceramiczna zwiększa twardość lakieru, co sprawia, że jest on mniej podatny na rysy i uszkodzenia mechaniczne. Warto również wspomnieć o efekcie "self-cleaning", który sprawia, że powierzchnia samochodu pozostaje czysta przez dłuższy czas, co z kolei przekłada się na mniejszą konieczność mycia pojazdu.

Na jak długo wystarcza aplikacja powłoki ceramicznej?

Trwałość powłoki ceramicznej zależy od wielu czynników, takich jak jakość samego produktu, sposób aplikacji czy warunki eksploatacji pojazdu. W przypadku profesjonalnych powłok ceramicznych, które są aplikowane przez specjalistów w autoryzowanych serwisach, można liczyć na utrzymanie właściwości ochronnych nawet do 5 lat. Istnieją również produkty dostępne dla amatorów, które można samodzielnie nałożyć na samochód, jednak ich trwałość jest zdecydowanie krótsza i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. W przypadku decyzji o zastosowaniu powłoki ceramicznej warto zwrócić się do profesjonalnego serwisu, który posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę na temat tego rodzaju zabezpieczeń. 

Co wpływa na utrzymanie właściwości powłoki ceramicznej?

Jak już wspomniano wcześniej, trwałość powłoki ceramicznej w Ursusie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, kluczowe jest prawidłowe przygotowanie powierzchni lakieru przed nałożeniem powłoki. Należy dokładnie oczyścić karoserię z wszelkich zabrudzeń oraz usunąć ewentualne rysy czy zadrapania. Ważne jest również odpowiednie nałożenie preparatu - należy postępować zgodnie z instrukcją producenta i stosować się do zaleceń dotyczących czasu schnięcia.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość powłoki ceramicznej są warunki eksploatacji pojazdu. Jeśli samochód jest często narażony na działanie silnego słońca, deszczu czy soli drogowej, powłoka może szybciej tracić swoje właściwości. Dlatego warto zadbać o regularne mycie samochodu, najlepiej ręczne, oraz unikać myjni automatycznych, które mogą uszkodzić powłokę. Oprócz regularnego mycia samochodu, istotne jest również stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do powierzchni pokrytych powłoką ceramiczną. Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, które pozwalają utrzymać właściwości powłoki oraz przedłużyć jej żywotność.