Artykuł sponsorowany

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to innowacyjna technologia, która pozwala na przekształcanie energii słonecznej w prąd elektryczny. W ostatnich latach zyskują coraz większą popularność, ale jak dokładnie działają i jakie są ich zalety? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tajemnicom funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.

Podstawowe informacje o panelach fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne, inaczej nazywane modułami fotowoltaicznymi, to urządzenia służące do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Są one zbudowane z wielu ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują zjawisko fotoelektryczne do generowania prądu. Panele te mogą być stosowane zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych czy komercyjnych, a także w systemach autonomicznych, takich jak latarnie solarne czy stacje meteorologiczne.

Zasada działania ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne są sercem paneli słonecznych i to właśnie one odpowiadają za przekształcanie światła słonecznego w prąd elektryczny. Ich działanie opiera się na zjawisku fotoelektrycznym, które polega na wybijaniu elektronów z materiału półprzewodnikowego pod wpływem promieniowania świetlnego. W ogniwach fotowoltaicznych najczęściej stosuje się krzem jako materiał półprzewodnikowy, który dzięki swoim właściwościom pozwala na efektywną konwersję energii słonecznej. Jeśli chodzi o renomowane panele fotowoltaiczne, Szczecin i okolice to rejon działania specjalistów takich jak EPrąd.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne składają się z kilku warstw, które mają za zadanie chronić ogniwa oraz zapewnić odpowiednie warunki do ich pracy. Na zewnątrz znajduje się szkło hartowane, które chroni moduł przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych. Pod szkłem umieszczone są ogniwa fotowoltaiczne, które są połączone ze sobą w szereg, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego napięcia. Z tyłu panelu znajduje się warstwa izolacyjna oraz aluminiowa rama, która nadaje konstrukcji sztywność i umożliwia montaż na dachu czy innym podłożu.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które różnią się między innymi sprawnością oraz ceną. Najpopularniejsze są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się wysoką sprawnością i estetyką, ale też wyższą ceną. Panele polikrystaliczne są tańsze, ale mają nieco niższą sprawność. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają także panele cienkowarstwowe, które pozwalają na oszczędność materiałów oraz są lżejsze, co ułatwia ich montaż.

Zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na osiągnięcie niezależności energetycznej, co jest szczególnie istotne w czasach rosnących cen prądu. Ponadto energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, dzięki czemu korzystanie z paneli przyczynia się do ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Warto również wspomnieć o możliwości uzyskania dotacji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, co sprawia, że inwestycja może być jeszcze bardziej opłacalna.