Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie artykuły konserwatorskie?

Jak wybrać odpowiednie artykuły konserwatorskie?

W dzisiejszych czasach, kiedy dbanie o przedmioty codziennego użytku oraz zabytkowe meble czy dzieła sztuki jest coraz bardziej popularne, istotne staje się posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat artykułów konserwatorskich. Lakiery, werniksy, woski i oleje to tylko niektóre z nich, które mają za zadanie ochronić powierzchnię przed uszkodzeniami, zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadać estetyczny wygląd. Jak jednak wybrać te najbardziej odpowiednie dla naszych potrzeb? W tym artykule postaramy się przybliżyć temat oraz podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze artykułów konserwatorskich.

Różnice między lakierami, werniksami, woskami i olejami

Aby dokonać właściwego wyboru artykułów konserwatorskich, warto poznać różnice między nimi. Lakiery są to preparaty utworzone na bazie żywic syntetycznych lub naturalnych, które tworzą trwałą i odporną warstwę na powierzchni przedmiotu. Werniksy natomiast są rodzajem przezroczystego lakieru, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie i wykończenie dzieł sztuki, takich jak obrazy czy rzeźby. Woski służą do impregnacji i zabezpieczania powierzchni drewnianych, nadając im jednocześnie piękny, satynowy połysk. Oleje natomiast mają zdolność głębokiego wnikania w strukturę materiału, dzięki czemu zabezpieczają go przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Rodzaje lakierów i ich zastosowanie

Lakiery można podzielić na kilka rodzajów ze względu na skład oraz sposób aplikacji. Do najbardziej popularnych należą lakiery akrylowe, poliuretanowe, alkidowe czy nitrocelulozowe. Lakiery akrylowe są wodoodporne, szybkoschnące i odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie dla mebli ogrodowych czy elementów wystroju wnętrz. Lakiery poliuretanowe charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla podłóg czy schodów. Lakiery alkidowe natomiast są bardziej elastyczne i odporne na działanie wilgoci, co sprawia, że doskonale nadają się do zabezpieczania powierzchni drewnianych.

Werniksy – kiedy warto zastosować?

Werniksy są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zabezpieczyć i wykończyć swoje dzieła sztuki. W zależności od potrzeb można wybrać werniksy o różnych stopniach połysku – od matowych po błyszczące. Warto jednak pamiętać, że werniksy nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak lakiery, dlatego warto stosować je głównie do zabezpieczania delikatnych przedmiotów.

Woski konserwatorskie – zalety i zastosowanie

Woski konserwatorskie to doskonały sposób na zabezpieczenie powierzchni drewnianych oraz nadanie im pięknego wyglądu. Woski tworzą na powierzchni cienką, oddychającą warstwę, która chroni drewno przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Woski można stosować zarówno na meblach, jak i na podłogach czy elementach architektonicznych. Warto jednak pamiętać, że woski nie są tak odporne na ścieranie jak lakiery, dlatego wymagają częstszej aplikacji.