Artykuł sponsorowany

Jak wygląda hodowla ziemniaków w Polsce?

Jak wygląda hodowla ziemniaków w Polsce?

Ziemniak to jedno z najważniejszych warzyw uprawianych w Polsce, które odgrywa kluczową rolę w gospodarce rolniczej. Polska zajmuje wysoką pozycję wśród krajów Unii Europejskiej pod względem powierzchni uprawy oraz produkcji ziemniaków. Warto przyjrzeć się bliżej, jak wygląda hodowla tego warzywa w naszym kraju, jakie rodzaje ziemniaków są uprawiane, na jaką skalę oraz jakie firmy zajmują się ich produkcją.

Skala uprawy ziemniaków w Polsce

Polska jest jednym z największych producentów ziemniaków w Europie, a nawet na świecie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2020 roku powierzchnia uprawy ziemniaków wyniosła około 300 tysięcy hektarów. Roczna produkcja ziemniaków w Polsce oscyluje w granicach 8–10 milionów ton, co plasuje nasz kraj na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji. Robi wrażenie, prawda? Najwięcej ziemniaków uprawia się na terenie województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego.

Rodzaje uprawianych ziemniaków

W Polsce uprawiane są różne rodzaje ziemniaków, zarówno te przeznaczone do bezpośredniego spożycia, jak i przemysłowe. Wśród odmian konsumpcyjnych najpopularniejsze są takie jak Irga, Denar, Vineta czy Bona. Ziemniaki przemysłowe, wykorzystywane głównie do produkcji skrobi, to między innymi odmiany Saturna, Flavia czy Arosa. Ponadto w Polsce uprawiane są także ziemniaki pastewne, które stanowią paszę dla zwierząt gospodarskich; jak zatem widać, wybór jest bardzo obszerny.

Technologie stosowane w hodowli ziemniaków

W hodowli ziemniaków w Polsce stosuje się nowoczesne technologie oraz metody uprawy. W celu zapewnienia wysokiej jakości plonów oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami rolnicy korzystają z opracowywanych przez naukowców rekomendacji dotyczących agrotechniki oraz ochrony roślin. Stosowanie precyzyjnych metod nawożenia, nawadniania oraz ochrony roślin pozwala na osiągnięcie wysokich plonów przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko. Polskie ziemniaki są doceniane właśnie między innymi przez sposób ich hodowli oraz jakość tych warzyw.

Czołowi producenci ziemniaków w Polsce

W Polsce istnieje wiele firm zajmujących się produkcją ziemniaków. Jednym z czołowych producentów jest Grupa Producentów Ziemniaków "Ziemia Kujawska", która dostarcza ziemniaki zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Inne znane firmy to Sadpol, specjalizujący się w produkcji ziemniaków przemysłowych oraz HZPC Sadokas, oferujący szeroki wybór odmian ziemniaków konsumpcyjnych. Jeśli chodzi o bardziej lokalnych dostawców i warzywa, jakie oferuje renomowany producent ziemniaków, Raciborowice Górne i najbliższe okolice to rejon, w którym działają doświadczeni hodowcy tacy jak między innymi Stanisław Kuduk. Dlaczego warto skorzystać z usług tego producenta? Przede wszystkim oferuje liczne odmiany ziemniaków oraz dbałość o każdy etap ich hodowli. Polskie ziemniaki bez żadnych wątpliwości cieszą się uznaniem na rynkach międzynarodowych, co potwierdza rosnący eksport tego surowca.