Artykuł sponsorowany

Kiedy należy niezwłocznie udać się z psem do przychodni weterynaryjnej?

Kiedy należy niezwłocznie udać się z psem do przychodni weterynaryjnej?

Troska o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela to nie tylko regularne spacery, odpowiednia dieta czy szczepienia, ale także umiejętność rozpoznania sytuacji, w których konieczna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna. W poniższym artykule przedstawiamy siedem sytuacji, które wymagają niezwłocznej wizyty z psem u weterynarza.

W jakich sytuacjach konieczna jest szybka opieka weterynaryjna?

W przypadku urazów takich jak złamania, skręcenia stawów czy rany cięte, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii. Każde opóźnienie może prowadzić do powikłań, a nawet do trwałego uszczerbku na zdrowiu psa. Szczególną uwagę należy zwrócić na krwotoki oraz objawy wstrząsu, takie jak osłabienie, przyspieszony oddech czy bladość błon śluzowych.

Jeśli pies zje coś potencjalnie szkodliwego, takiego jak chemikalia, leki ludzkie czy rośliny trujące, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Objawy zatrucia mogą obejmować wymioty, biegunkę, drgawki czy utratę przytomności. Ważne jest, aby zidentyfikować substancję, która spowodowała zatrucie i przekazać te informacje w przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu czy innym mieście.

Trudności w oddychaniu mogą być wynikiem różnych schorzeń, takich jak zapalenie płuc, astma czy alergie. Jeśli pies nagle zaczyna dyszeć, kaszleć czy ma siną błonę śluzową, konieczna jest szybka wizyta u weterynarza. Podobnie silny ból brzucha może być objawem wielu poważnych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, niedrożność jelit czy torbiel jajnika. Jeśli pies wykazuje objawy silnego bólu brzucha, takie jak skulenie się, jęki czy obrona przed dotykiem, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Drgawki mogą być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak padaczka, zatrucia czy choroby metaboliczne. Jeśli pies doświadcza napadów drgawek lub traci przytomność, niezbędna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna. Jeśli pies nagle zaczyna kuleć, opada na jedną stronę czy ma trudności z poruszaniem się, może to być objawem poważnych schorzeń, takich jak dysplazja stawu biodrowego, zapalenie stawów czy urazy.

Chociaż sporadyczne wymioty czy biegunka mogą być spowodowane błahymi przyczynami, takimi jak zmiana diety czy lekki stres, ciągłe lub intensywne wymioty i biegunka mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Jeśli pies wymiotuje lub ma biegunkę przez więcej niż 24 godziny, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Jeśli zaś zauważymy, że pies jest apatyczny, nie chce jeść, pić ani się bawić, może to być sygnał, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji warto obserwować zwierzę przez kilka godzin, a jeśli stan nie ulegnie poprawie – udać się do weterynarza. Podobnie jak u ludzi, wysoka gorączka może świadczyć o infekcji lub innych poważnych problemach zdrowotnych. Jeśli zauważymy, że nasz pies ma gorące uszy, nos i ciało oraz jest osowiały, warto zmierzyć mu temperaturę. Jeśli wynosi ona powyżej 39,5 stopni Celsjusza, konieczna jest wizyta u weterynarza.