Artykuł sponsorowany

Protezy kończyn dolnych - co trzeba wiedzieć?

Protezy kończyn dolnych - co trzeba wiedzieć?

Protezy kończyn dolnych są coraz częściej stosowane w Polsce, zarówno w przypadku osób, które utraciły nogę w wyniku wypadków, jak i tych, u których konieczna była amputacja z powodu chorób przewlekłych. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz lepszemu dostępowi do rehabilitacji, osoby korzystające z protez mogą prowadzić pełne życie, a nawet uprawiać sport. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje protez kończyn dolnych, jak przebiega proces ich dopasowania oraz jakie wsparcie finansowe można otrzymać na ich zakup.

Rodzaje protez kończyn dolnych

W zależności od poziomu amputacji oraz potrzeb pacjenta można wyróżnić kilka rodzajów protez kończyn dolnych. Najbardziej podstawowe to protezy sztywne, które nie posiadają żadnych ruchomych części i są stosowane głównie u osób starszych lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Protezy modułowe to kolejny rodzaj, który charakteryzuje się możliwością wymiany poszczególnych elementów, takich jak staw kolanowy czy stópka. W przypadku osób aktywnych fizycznie często wybierane są protezy sportowe, które mają specjalne właściwości amortyzujące i umożliwiają uprawianie różnych dyscyplin sportowych.

Dopasowanie protezy do potrzeb pacjenta

Proces dopasowania protezy kończyn dolnych zaczyna się od konsultacji z lekarzem specjalistą oraz protetykiem, którzy ocenią stan zdrowia pacjenta oraz poziom amputacji. Następnie, na podstawie tych informacji, dobierany jest odpowiedni model protezy oraz materiały, z których będzie wykonana. Ważnym etapem jest również wykonanie tzw. gipsowego odlewu kończyny, który posłuży do stworzenia indywidualnego uchwytu dla protezy. Po dopasowaniu protezy, pacjent uczestniczy w procesie rehabilitacji, podczas którego uczy się chodzić z nowym urządzeniem oraz dostosowuje się do niego. Jeśli chodzi o wysokiej jakości protezy kończyn dolnych, Poznań jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy specjalistów w tym zakresie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na usługi oferowane przez firmę Poznańska Protezownia Ortopedyczna, która cieszy się doskonałą opinią oraz może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na okolicznym rynku.

Wsparcie finansowe na zakup protez

W Polsce osoby, które wymagają protezy kończyn dolnych mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W ramach umowy z NFZ, pacjent może otrzymać refundację na zakup protezy oraz jej serwisowanie. Warto jednak pamiętać, że wysokość refundacji zależy od rodzaju protezy oraz posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności. Ponadto, osoby korzystające z protez mogą ubiegać się o środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z zakupem protezy, takich jak koszty transportu czy rehabilitacji. W przypadku dzieci i młodzieży istnieje również możliwość uzyskania wsparcia ze strony fundacji oraz organizacji pozarządowych, które pomagają w finansowaniu zakupu protez dla najmłodszych pacjentów.