Artykuł sponsorowany

Rodzaje papieru tekturowego i przykłady zastosowania

Rodzaje papieru tekturowego i przykłady zastosowania

Papier tekturowy to nieodłączny element wielu branż, od opakowań po drukarnie. W zależności od potrzeb, można wybrać różne rodzaje tego materiału, które cechują się odmiennymi właściwościami. 

Rodzaje papieru tekturowego

Papier tekturowy występuje w kilku odmianach, które różnią się między sobą grubością, gramaturą oraz wytrzymałością. Najbardziej popularne to tektura falista, tektura lite oraz tektura mikrofalistowa. Tektura falista składa się z jednej lub kilku warstw papieru falistego, które są przyklejone do warstwy papieru liniowego. Tektura lite natomiast jest jednowarstwowym materiałem o większej gramaturze i wytrzymałości niż tektura falista. Tektura mikrofalistowa to cienka i lekka odmiana tektury falkowej, która charakteryzuje się delikatnym wzorem fali.

Zastosowanie w opakowaniach

Papier tekturowy jest szeroko stosowany w przemyśle opakowaniowym ze względu na swoją wytrzymałość, lekkość oraz łatwość w recyklingu. Tektura falista jest idealnym materiałem do produkcji kartonów, skrzynek czy tack opakowaniowych, które muszą wytrzymać duże obciążenia. Tektura lite natomiast świetnie sprawdza się w produkcji pudełek na prezenty, kosmetyki czy artykuły spożywcze, gdzie oprócz wytrzymałości liczy się także estetyka wykonania. Tektura mikrofalistowa jest często wykorzystywana do produkcji opakowań na produkty delikatne i lekkie, takie jak np. słodycze czy biżuteria.

Wykorzystanie w druku i innych dziedzinach

Dzięki swoim właściwościom, papier tekturowy doskonale sprawdza się również w drukarniach. Tektura lite jest często stosowana jako podłoże do druku offsetowego, cyfrowego czy sitodruku, dzięki czemu można na niej umieścić różnorodne wzory i grafiki. Tektura falista oraz mikrofalistwa również mogą być wykorzystane w druku, jednak ze względu na swoją strukturę wymagają zastosowania specjalnych technik druku oraz farb. 

Papier tekturowy ma także wiele innych zastosowań poza opakowaniami i drukiem. Tektura falista jest często wykorzystywana jako materiał izolacyjny oraz ochronny podczas transportu różnych przedmiotów, np. mebli czy sprzętu elektronicznego. Tektura lite może być stosowana jako podkładka pod puzzle, ramki do zdjęć czy elementy dekoracyjne. Tektura mikrofalistowa ze względu na swoją lekkość i elastyczność jest chętnie wykorzystywana przez artystów czy hobbystów do tworzenia modeli, makiet czy ozdób.