Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działają toalety przenośne?

W jaki sposób działają toalety przenośne?

Toalety przenośne to nieodłączny element każdej budowy. Dzięki nim pracownicy mają dostęp do sanitariatów, co wpływa na ich komfort pracy i zadowolenie. Warto zatem poznać kilka istotnych informacji dotyczących tego typu urządzeń, aby móc świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego przedsięwzięcia.

Rodzaje toalet przenośnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje toalet przenośnych, które można dopasować do potrzeb i wymagań danej budowy. Najpopularniejsze z nich to toalety chemiczne, które wykorzystują specjalne substancje do neutralizacji zapachów i przyspieszenia rozkładu fekaliów. Inne modele to toalety biologiczne, gdzie proces rozkładu odbywa się za pomocą bakterii oraz toalety suchobieżne, które nie wymagają stosowania wody. Warto również wspomnieć o toaletach kontenerowych – są one zamontowane w specjalnych kontenerach, co zapewnia większy komfort użytkowania oraz łatwiejszą obsługę.

Wymagania prawne

Zgodnie z polskim prawem, na każdym placu budowy powinna znajdować się odpowiednia liczba toalet przenośnych dla pracowników. Wymagania te reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Przewiduje ono, że na budowie powinna być co najmniej jedna toaleta przenośna na 10 pracowników, a w przypadku budów trwających dłużej niż 6 miesięcy – jedna toaleta na 5 pracowników.

Czynniki wpływające na wybór toalety

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju toalety przenośnej warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, wielkość i czas trwania budowy – im większa budowa i im dłużej ma trwać, tym więcej toalet będzie potrzebnych. Po drugie, dostępność mediów, takich jak woda czy kanalizacja – jeśli nie ma możliwości podłączenia do nich, warto rozważyć wybór toalety suchobieżnej lub biologicznej. Po trzecie, koszty – różne modele toalet mają różne ceny, a także koszty eksploatacji, dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty dostawców.

Czyszczenie i serwisowanie

Regularne czyszczenie i serwisowanie toalet przenośnych jest niezbędne dla utrzymania ich w dobrym stanie oraz zapewnienia komfortu użytkowania dla pracowników. W zależności od rodzaju toalety oraz liczby osób korzystających z niej, może być konieczne opróżnianie jej nawet kilka razy w tygodniu. Warto zatem wybrać dostawcę, który oferuje kompleksowe usługi serwisowe, takie jak opróżnianie, czyszczenie, dezynfekcję oraz uzupełnianie środków czystości i papieru toaletowego.

Lokalizacja toalet na budowie

Odpowiednie rozmieszczenie toalet przenośnych na terenie budowy jest istotne zarówno dla wygody pracowników, jak i dla zachowania odpowiednich standardów higieny. Toalety przenośne w Warszawie powinny być umieszczone w miejscach łatwo dostępnych, ale jednocześnie oddzielonych od strefy pracy i magazynowania materiałów budowlanych. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do manewrowania pojazdami serwisującymi toalety oraz utrzymanie ich w czystości i porządku.