Przepis na domowy chleb: proste i pyszne wypieki

Przepis na domowy chleb: proste i pyszne wypieki

Nie ma nic bardziej aromatycznego i satysfakcjonującego niż świeżo upieczony, chrupiący chleb prosto z pieca. Chociaż zakup chleba w sklepie jest wygodny, domowy chleb ma niepowtarzalny smak i zapach. W tym artykule podzielimy się prostym przepisem na domowy chleb oraz kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci osiągnąć perfekcyjny wypiek.

Składniki

Lista Zakupów

Oto lista składników, które będziesz potrzebować do przygotowania domowego chleba:

 • 500 g mąki pszennej (najlepiej typu 550)

 • 10 g soli

 • 7 g drożdży suchych (lub 20 g świeżych drożdży)

 • 350 ml ciepłej wody

 • 1 łyżka cukru (opcjonalnie, dla lepszego wzbudzenia drożdży)

Przygotowanie Ciasta

Mieszanie Składników

 1. W dużej misce wymieszaj mąkę i sól. Jeśli używasz świeżych drożdży, rozprowadź je w ciepłej wodzie z cukrem i pozostaw na kilka minut, aż zaczną się pienić.

 2. Dodaj drożdże (lub roztwór drożdży) do mąki i dokładnie wymieszaj.

 3. Stopniowo dodawaj ciepłą wodę do suchych składników, mieszając je równocześnie.

Wyrabianie Ciasta

 1. Kiedy składniki połączą się i utworzą ciasto, wyłóż je na stolnicę lub blat stołu, posypany mąką.

 2. Zagniataj ciasto przez około 10-15 minut, aż stanie się elastyczne i gładkie. Możesz użyć dłoni lub wałka do wyrabiania.

 3. Umieść ciasto z powrotem w misce, przykryj je ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu na około 1,5-2 godziny, aż podwoi swoją objętość.

Pieczenie Chleba

Przygotowanie Pieca

 1. W międzyczasie, przed rozpoczęciem wyrabiania chleba, rozgrzej piekarnik do 220°C i umieść w nim żaroodporną miskę (np. żaroodporny garnek) na dnie piekarnika. To pomoże stworzyć parę wodną podczas pieczenia, co jest kluczowe dla chrupiącej skórki chleba.

Formowanie Chleba

 1. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wyjmij je z miski i delikatnie wygnij powietrze z ciasta.

 2. Następnie uformuj je w dowolny kształt chleba (bochenka, bagietki, itp.) i umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

 3. Przykryj chleb ściereczką i pozostaw na 15-20 minut, aby podrosło.

Pieczenie

 1. Po tym czasie ostrożnie wrzuć 2-3 kostki lodu do żaroodpornej miski w piekarniku (ostrożnie, bo wytworzy się para wodna). Natychmiast umieść blaszkę z chlebem w piekarniku.

 2. Piecz chleb przez 30-35 minut lub do momentu, gdy stanie się złocisty i wydaje głuchy dźwięk po stuknięciu w spód.

 3. Wyjmij chleb z piekarnika i pozostaw go do ostygnięcia na kratce.

Podsumowanie

Wypiekanie domowego chleba to nie tylko sposób na pyszny i aromatyczny wypiek, ale także satysfakcjonujące doświadczenie kulinarn

e. Ten prosty przepis pozwoli Ci cieszyć się świeżym chlebem, który możesz podawać z masłem, dżemem lub jako towarzysza różnym potrawom. Pamiętaj, że eksperymentowanie z różnymi rodzajami mąki i dodatkami (np. orzechami, suszonymi owocami czy ziarnami) pozwoli Ci dostosować chleb do swoich preferencji smakowych. Teraz, gdy znasz ten przepis, możesz regularnie cieszyć się domowym chlebem w swojej kuchni. Smacznego!