Artykuł sponsorowany

Włoska oliwa z oliwek - przewodnik kulinarny

Włoska oliwa z oliwek - przewodnik kulinarny

Włoska oliwa z oliwek to jeden z najbardziej cenionych składników kuchni śródziemnomorskiej, a jej smak i aromat doceniane są na całym świecie. W Polsce również zdobywa coraz większą popularność, stając się nieodłącznym elementem wielu potraw. Warto poznać jej właściwości oraz zastosowanie w kuchni, aby móc w pełni cieszyć się jej wyjątkowym smakiem.

Rodzaje włoskiej oliwy z oliwek

Włoska oliwa z oliwek dzieli się na kilka rodzajów, różniących się procesem produkcji oraz smakiem i aromatem. Najbardziej cenioną jest ekstra dziewicza (extra vergine), która powstaje poprzez tłoczenie na zimno dojrzałych owoców drzewa oliwnego. Oliwa ta charakteryzuje się niską kwasowością (poniżej 0,8%) oraz intensywnym, owocowym smakiem i aromatem. Kolejnym rodzajem jest oliwa z oliwek dziewicza (vergine), również tłoczona na zimno, lecz o nieco wyższej kwasowości (do 2%). Pozostałe typy to lampante (surowa, nieoczyszczona) oraz rafinowana (oczyszczona chemicznie), które są mniej wartościowe pod względem smaku i właściwości zdrowotnych.

Korzyści zdrowotne

Włoska oliwa z oliwek to nie tylko smakowity dodatek do potraw, ale także źródło wielu korzyści zdrowotnych. Bogata jest w witaminy (A, D, E, K), nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie omega 9) oraz przeciwutleniacze, takie jak polifenole. Regularne spożywanie oliwy z oliwek może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL), zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, poprawienia funkcjonowania układu pokarmowego oraz wzmacniania układu odpornościowego. Ponadto, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwnowotworowemu, oliwa z oliwek może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym.

Zastosowanie w kuchni

Włoska oliwa z oliwek to wszechstronny składnik kulinarny, który doskonale sprawdza się zarówno na ciepło, jak i na zimno. W kuchni włoskiej często używana jest do sałatek, sosów (np. pesto), makaronów, pizzy czy risotto. Świetnie komponuje się z warzywami, rybami i owocami morza, a także mięsem i serami. Ponadto, dzięki wysokiej temperaturze dymienia (około 210°C), oliwa z oliwek nadaje się również do smażenia i pieczenia. Warto jednak pamiętać, że smak i aromat oliwy mogą ulec zmianie pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego w przypadku potraw wymagających długiego gotowania lepiej użyć oliwy o niższej jakości lub innego tłuszczu. Jeśli chodzi o produkt, jakim jest włoska oliwa z oliwek, hurtownia taka jak Renik z pewnością sprosta wszelkim oczekiwaniom.

Jak wybrać dobrą oliwę z oliwek

Aby cieszyć się pełnią smaku i korzyściami zdrowotnymi włoskiej oliwy z oliwek, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas jej zakupu. Przede wszystkim warto wybierać oliwę ekstra dziewiczą, która gwarantuje najwyższą jakość. Ważne jest również sprawdzenie pochodzenia oliwy – najlepsze są te z regionów słynących z uprawy oliwek, takich jak Toskania, Umbria czy Apulia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na opakowanie – ciemne szkło chroni oliwę przed utlenianiem się i utratą wartości odżywczych. Na etykiecie powinny być również podane informacje o dacie tłoczenia oraz terminie ważności – im świeższa oliwa, tym lepsza jej jakość.